P2013
P2013-joukkueellamme on viikoittain noin viisi tapahtumaa, ja harjoittelemme monipuolisesti eri tasoryhmissä. Keväällä 2026 kilparyhmämme siirtyy pelaamaan Palloliiton Ykköstä täysimittaisella kentällä 11v11-pelein. Haaste- ja harrasteryhmä pelaa kaudella 2025–2026 puolen kentän 8v8-pelejä alemmilla sarjatasoilla. Tavoitteena on kehittää koko ikäluokassa pelaajia niin yksilöinä kuin joukkueenakin antaen mahdollisuuksia eri sarjatasoilla pelaamiseen.
Viikko-ohjelmaamme sisältyy myös ikäkauteen kuuluvaa voima- ja nopeusharjoittelua. Maalivahtivalmentaja osallistuu lähes kaikkiin harjoituksiin, ja valmennustiimi järjestää tarvittaessa erikoisteemaisia harjoituksia. Pelaamme jalkapallon lisäksi myös futsalia, jossa kehitämme yksilötaitoa sekä harjoittelemme 1v1-, 2v1-, 3v2-tilanteita.
Talvikaudella harjoittelemme GrIFK Arenan täysimittaisessa kuplahallissa, ja kesäisin siirrymme Kauniaisten keskuskentälle. Pelaamme rohkeaa ja hyökkäävää jalkapalloa, panostaen omien pelaajiemme kehitykseen. Uskomme vahvaan joukkuehenkeen ja haluamme tarjota turvallisen harjoitteluympäristön kaikentasoisille pelaajille. Samalla harjoittelemme kovalla intensiteetillä pitkän aikavälin tavoitteena nostaa GrIFK P2013-joukkue Etelän Liigaan tulevina vuosina. Meillä pelaajat eivät istu penkillä, vaan kaikki pääsevät pelaamaan paljon!
Joukkuetta valmentaa kokenut tiimi, johon kuuluu maalivahti- ja fysiikkavalmentajia. Päävalmentajana toimii yli 15 vuoden kokemuksella Risto Kaikkonen, jonka saavutuksiin valmentajana kuuluvat mm. Etelän Liigan mitalisijat, menestys kansainvälisissä turnauksissa, B-joukkueen nostaminen SM-sarjaan sekä futsalin Suomen mestaruus vuonna 2024. Viime kaudella hän toimi GrIFK Akatemian päävalmentajana. Lajivalmentajana toimii Vesa Hursti, jolla on niin ikään yli 15 vuoden kokemus GrIFK:n valmennuksesta. Yhdessä muun tiimin kanssa he vievät joukkuetta määrätietoisesti eteenpäin. Haluamme tarjota iloisen ja turvallisen ympäristön niin kilpa-, haaste- kuin harrastepelaajillemme, joten toteutamme toimintaa myös pilke silmäkulmassa.
Tutustu P2013-joukkueeseen Instagramissa: GrIFK pojat 2013 | @grifk_p2013
Tervetuloa GrIFK P2013 -joukkueen avoimiin harjoituksiin 17.–24.11.2025!
GrIFK P2013 järjestää avoimen harjoitusjakson, johon ovat tervetulleita kaikki pelaajat aina kilpatasolta harrastesarjoihin asti. Haemme vahvistuksia kaikille pelipaikoille, myös maalivahdit ovat erittäin tervetulleita!
Joukkueen taustalla toimii kokenut ja ansioitunut valmennustiimi, johon kuuluu myös maalivahti- ja fysiikkavalmentajat. Keväällä 2026 kilparyhmämme aloittaa 11v11-pelit Palloliiton Ykkösessä täysimittaisella kentällä. Lisäksi etsimme pelaajia alkuvuonna pelattavaan kansainväliseen Riga Cup -turnaukseen. Pitkän aikavälin tavoitteenamme on nousta Etelän Liigaan.
Ilmoittaudu mukaan lomakkeen kautta!
Harjoitusvuorot kokeilujaksolla GrIFK Arena (Vanha Turuntie 42, Kauniainen):
Ma klo 17–18
Ke klo 19–20
To klo 20–21
Voit olla myös yhteydessä vastuuvalmentaja Risto Kaikkoseen / 041 536 8745
GrIFK Valmennuslinja ja Urheilijaksi kasvaminen >>
YHTEYSTIEDOT
Rahastonhoito
Valmennus
Vastuuvalmentaja
Risto Kaikkonen
Vesa Hursti
Juha Ojajärvi
Mikke Kontro
Rauli Kanerva
Toni Kylkisalo
Maalivahtivalmennus
Matias Sauramaa, Alexander Panelius
Fyysinen valmennus
Piia Pietilä, Tuuli Petäjä-Sirén
